Barcelona - město tepající životem

Barcelona je právem nazývána muzeem pod širým nebem, protože v žádném jiném městě se nenachází tolik významných architektonických děl na jednom místě jako právě zde.

 

Cestopisů, knih a článků bylo o Barceloně napsáno bezpočet. Já se zaměřím především na architektonickou stránku, kde se budu snažit přiblížit některé stavby, které jsou něčím jedinečné. Prakticky pokaždé, když Barcelonu navštívíte, tak vás překvapí. Je to obrovsky dynamicky žijící město, kde se stále něco děje.

 

Architektura a co najdete v průvodci

Sklon Katalánců k velkým gestům má svou bohatou historii. V 19. století se zámožné měšťanstvo vyžívalo v přepychu, kdy se snažili trumfnout v umění a architektuře politicky silnější Madrid. A tato tendence přetrvává dodnes. Pouze se dnes místo secesních zdobných fasád tvoří hypermoderní design.

Hlavním centrem města je náměstí Plaça de Catalunya a třída La Rambla, kde to neustále žije. Ve dne je La Rambla plná stánků a pouličních umělců a v noci se pak proměňuje  v místo plné nočního života. Pro labužníky se na ní nachází nejznámější a největší secesní tržnice La Boqueria, kde najdete vše od čokolády, šunky, oliv po čerstvě ulovené ryby.

Večer se pak můžete projít gotickou čtvrtí, kde stojí za návštěvu nejhezčí kostel v Barceloně Santa Maria del Mar a především katedrála otvírající se do náměstí.  V gotických uličkách potkáte operní zpěváky a zažijete tak neskutečnou až mystickou podívanou, protože jsou zde stále pouze malé pouliční lampy.

Pokud toužíte nasát atmosféru rybářské tváře Barcelony, pak navštivte Barcelonetu. Je zde velké množství malých taveren s výbornou paellou. Kolem celé čtvrti se při pobřeží táhne promenáda, po které se můžeme dostat až do moderních čtvrtí města.

Pokud jste v Barceloně poprvé, tak rozhodně musíte navštívit veškerá známá místa spjatá s Gaudího architekturou, která udává tvář celému městu a zahlédneme ji prakticky na každém kroku, ať se jedná o domy, lavičku v parku či lampu na hlavním bulváru.

Za návštěvu rozhodně stojí rozestavěný chrám Sagrada Família. Celý chrám je protkán křesťanskou symbolikou, roztodivnými tvary a je neskutečné, kam až sahá lidská představivost. I pro moderní technologii je těžké zjišťovat, jak měly být jednotlivé ornamenty navrženy. Probíhají tak experimenty v laboratořích, kde se pomocí počítačových programů vytváří makety a ty se pak odlívají na stavbě. Dnes je téměř hotový celý interiér a většina prací probíhá z exteriéru. Předpokládané dostavění je v roce 2026, což bude 100. výročí Gaudího smrti.

V horkých dnech stojí za návštěvu park Güel, kde můžete obdivovat Gaudího neskutečnou představivost u skalních výtvorů a užít si jedinečný výhled na celé město. Do parku se můžete přiblížit pomocí eskalátoru, který se nachází uprostřed obytné čtvrti. Dalšími Gaudího stavbami jsou slavné Casa Milà, Casa Batlló či palác Güel.

Dalším vrcholkem kromě parku je hora Montjuïc, na jejímž návrší se nalézá areál olympijských stadionů, kde můžete obdivovat díla známých architektů. Z hradu na vrcholu jsou pak nádherné výhledy na moře a celé město. 

Torre Agbar, Jean Nouvel

Tento moderní mrakodrap vévodí celému pobřeží a můžeme ho téměř z kteréhokoli trochu vyvýšeného místa ve městě.

Budova je sídlem barcelonských vodáren. Svým tvarem má připomínat gejzír tryskající ze země. Dům obklopuje zvlněná krajina z asfaltu, na které jsou odpočinková místa se zelení. Celou budovu zvenku obalují skleněné žaluzie, které jsou průhledné či průsvitné nebo potištěny vzorem z černých teček. Díky použití masivních betonových konstrukcí v objektu není nutná klimatizace, což je v Barceloně nesporná výhoda. Oproti tomu má dům velkou nevýhodu v malé velikosti oken a tím nedostatku světla v interiéru.

Objekt je neopakovatelný a jeho silná dominance ve městě by měla být postupem času oslabena výstavbou dalších kancelářských budov v okolí.

Design museum, MBM Arquitectes

Muzeum moderního designu se nachází na svažitém pozemku ve velmi těsné blízkosti mrakodrapu Torre Agbar a dálnice. Objekt je členěn na dvě části - futuristická část vystupující nad zem s navazující zelenou střechou navazuje na parter u dálnice. Podzemní část se otvírá směrem od dálnice. Je zde umístněn hlavní vstup lemovaný vodní plochou s betonovými schody, které v letních měsících svádí k odpočinku.

Z důvodu prostorového omezení pozemku se většina výstavních prostor odehrává pod zemí. Ze vstupního vestibulu se můžeme dostat do výstavních prostor, hlediště, kavárny, místní veřejné knihovny a dalších místností. 

Forum Barcelona

V roce 2004 byla zahájena výstavba několika budov tvořící komplex největšího výstavního a kongresového centra v Evropě.

Výstavní pavilon Edifici Forum navrhli architekti Herzog a de Meuron. Sytě modrá stavba trojúhelníkového půdorysu každého zaujme na první pohled.  Protilehlou budovou je kongresová hala od MAP Architects s atypickou fasádou. Mezi objekty je pak vytvořen veřejný rozmanitý prostor, který je určen pro děti i dospělé. Nejvyšší dominantou Fora je vysoký avantgardní mrakodrap Torre Telefonica Diagonal 00, který je sídlem španělské telekomunikační společnosti Telefonica.Autorka článku: Ing. Arch. Klára Cejpková

| Rubriky: Nezařazené